Çarşamba, Eylül 07, 2016

You Should Know History of Jazz / Caz Tarihini Bilmelisiniz


English /

I selected history of jazz which was free elective course in university because I think firstly that it was easier than the other free elective course. However, This course reflect discrimination between black and white people in jazz era. After learn this, I was more interested in history of jazz.

Nowadays, a lot of people do not think to have discrimination between black and white people, unfourtunately; this bad state continue. However, if you learn histoy of jazz, you may really know between new orleans and cool jazz how much were increased this discrimination. Therefore, I think you may be interested in jazz. Jazz is not just music type, I think it reflects black people how to live in past time.

History of Jazz Lecture Notes



Türkçe /

Üniversite de seçmeli ders olarak aldığım caz tarihi ilk başta kolay olması nedeniyle ilgimi çekmişti, fakat derslere devam ettikçe ders içeriği bir dönemin siyahlar için ne kadar da zor olduğunu yansıtıyordu. Caz'ın gelişme dönemlerinde bu müzik türü ayrımcılığın o dönemlerde ne kadar vahim durumda olduğunu gösteriyordu. Bu durum caz a olan ilgimi daha da artırdı.


Şimdilerde ne kadar beyazlarla siyahlar arasında bir ayrımcılık olmadığı düşünülse de maalesef devam etmekte; ama özellikle new orleans'dan cool cazz dönemine kadar dönemde daha fazla olduğu görülüyor. Bu bağlamda, caz tarihini öğrenmek sadece bir müzik türünün gelişimi değil, bir dönemin insanlık boyutunu da yansıtıyor. caz tarihi notları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder