Cuma, Haziran 30, 2017

What Did Happen in Çıralı? / Çıralı'ya Ne Oldu?


English/

For me, the special of Çıralı beach in Antalya is about fifteen years approximately. Therefore, when I am in Çıralı, I feel like in my home. However, this year observed negatively states about Çıralı. Unfourtunately, I should write them.

1)Pollution at Sea
Sea is less clean this year than previous years, What kind of person can throw dirty trash to wonderful sea?

2)Chimera's Problems
You know how to get a money to chimera's entrance, but there is not environmental regulations, etc.

3)Coastal Umbrellas on the beach
Çıralı beach very special. In fact, caretta caretta leave the their eggs in Çıralı beach, but coastal umbrellas will be increased by our people in beach. They may harm their eggs, please Attention!

4)Local People's Careless
I observe that local people will not see in the future for Çıralı. Today, everything is good for Çıralı. However, in the future,  if local people do not awareness of Çıralı where in special property, Çıralı can lose those special property. More Attention!

Finally, Çıralı is incredible place. I just write to warn local people to be more aware of Çıralı. If you want to go or stay, I may suggest you about clean, cheap bungalows. If want to learn, just contact me by e-mail or post's comment.

Türkçe /

Antalya'da bulunan Çıralı sahilinin benim için maneviyatı on beş yıla dayanıyor. Bu yüzden, Çıralı'da bulunurken kendimi evimde gibi hissediyorum. İnsan evininde her zaman iyi olmasını ister, fakat bu yıl gözüme çarpan birkaç olumsuzluk dikkatimi çekti. Bunları yazmadan da geçemeyeceğim, maalesef.

1) Deniz'de Kirlilik
Önceki yıllara göre güzelim denizde kirlilik göze çarpıyor. Bir insan evladı, güzelim denizlerimize nasıl bir çocuk bezi atabilir ki dimi?

2)Yanartaş Problemi
Girişte ücret almayı biliyorsunuz, fakat oranın ne bir bakımı var ne de çevre düzenlemesi.

3)Şemsiyeler
Çıralı sahili çok özeldir. Özellikle caretta carettaların yumurtalarını bırakmaları daha da özel kılar, fakat burası da şemsiyelerin dipdipe olduğu yoğun bir halk plajı kıvamına geliyor. O şemsiyeler gece bırakılan yumurtalara zarar verebilir. Dikkat!

4)Yerel Halkın Özensizliği 
Benim gözlemim, yerel halkın Çıralı için geleceği görememesi. Bugün için her şey yolunda olabilir, fakat önümüzdeki yıllarda eğer yerel halk Çıralı'nın korunması ya da gelişmesi için çalışmazsa Çıralı o güzel özelliklerini yitirebilir. Dikkat!

Son olarak, Çıralı mükemmel bir yer, ben gelecek için sadece uyarmak istedim. Çıralı'da kalmak isterseniz; uygun, temiz bungalovlar konusunda size yardımcı olabilirim. Güzel arkadaşlıklarımız, dostluklarımız var. Yorum atmanız ya da mail atmanız yeterli. Sevgiler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder